fono paveiksliukas

Sovietinė realybė

2024 m. lapkričio 5 d. keturios Pilaitės gimnazijos II-os klasės, vadovaujamos istorijos vyr. mokytojo Kornelijaus Šinkūno vyko į edukaciją Vilniaus rajone, Nemenčinės miškuose buvusiame Sovietiniame bunkeryje, kuriame įrengtas puikiai sovietinius laikus iliustruojantis muziejus, skirtas pajusti, kaip atrodė kasdienis gyvenimas tais laikais.
Mokiniai trims valandoms tapo SSSR piliečiais ir savo kailiu išbandė griežtą sovietinių laikų tvarką. Atsisveikinę su savo asmeniniais daiktais, persirengę „fufaikes“ (pilkas vatines sovietines šimtasiūles – iš čia ir garsusis „vatnikų“ titulas), mokiniai buvo vedžiojami bunkerio koridorių labirintais, kurie po žeme tęsiasi net 5 kilometrus, tardomi KGB kabinete, mokomi užsidėti dujokaukę, supažindinti su šaunamaisiais ginklais.
Daug juoko (o gal ir baimės) kėlė įvairių gydytojų kabinetų įrangą, sovietinių laikų buitinė technika, parduotuvė su trilitriniais stiklainiais ir konservų skardinėmis, sukrečiantys pasakojimai apie sovietinio gyvenimo kasdienybę šaltojo karo metu ir KGB agentų verbavimą. Tokios intensyvios ir sukrečiančios edukacijos pabaigoje mokinių laukė maloni staigmeną – visi ragavome sovietinių laikų skanėstų: didelį riešutinį sausainį su nepakartojamai žalios spalvos limonadu „Tarchun“.
„1984. Išgyvenimo drama“ aktoriai puikiai sukūrė įtikinama laikmečio atmosferą, leidžiančia suprasti sudėtingą ir niūrią to istorinio laikotarpio realybę. Mokiniai ištrūkę iš bunkerio, vieningai tarsi pagal majoro komandą, prašėsi edukaciją pakartoti…

Tekstas – II g klasės mokinės Skaistės Jucevičiūtės, nuotraukos – medijų meno mokytojos Linos Kūgienės.